10.03.2021 /

Inwestycja w mieszkania pod wynajem – dlaczego to się opłaca?

Sposobów na inwestycję zgromadzonego kapitału jest mnóstwo, jednak to właśnie nieruchomości dają gwarancje jego ochrony na bardzo długi czas. Nic więc dziwnego, że tak dużą popularnością cieszą się nowe mieszkania, które przez właścicieli następnie są udostępniane na wynajem – nie tylko długoterminowy, ale też krótkoterminowy.

Trudno wskazać przyczynę, dlaczego tego typu lokale miały przestać cieszyć się zainteresowaniem ze strony wynajmujących. Mieszkania należą bowiem do tych dóbr, bez których nie wyobrażamy sobie normalnego funkcjonowania. Zawsze znajdą się więc chętni, zwłaszcza w dużych miastach, do których przyjeżdżają studenci i osoby szukające sposobów na rozwój kariery zawodowej.

Korzyści wynikające z zakupu mieszkań na wynajem

W celu udowodnienia opłacalności tego typu inwestycji, warto spróbować porównać ją z innymi sposobami na pomnożenie kapitału. Jeszcze jakiś czas temu największą popularnością cieszyły się lokaty bankowe, głównie ze względu na niewielkie ryzyko. Nadal jest to prawda, problem polega jednak na tym, że obecnie nie zapewniają one niemal żadnego zysku. Wynika to głównie z wysokiej inflacji i niskie stopy procentowe. Dziś liczyć możemy przede wszystkim na lokaty 1%. Umówmy się, nie jest to coś, czym warto się zainteresować.

Zupełnie inaczej na tym tle wygląda inwestycja w nieruchomości. Zakup mieszkania od dewelopera w celu jego wynajęcia to obecnie jeden z najlepszych sposobów na ochronę i pomnożenie kapitału. Poniżej przedstawiamy najważniejsze powody takiego stanu rzeczy.

  • Dochód pasywny – uzyskiwany jest on przy dość niskim nakładzie pracy. I choć lokale do wynajęcia wymagają regularnych remontów, i tak odbywają się one raz na kilka lat. W zamian zyskujemy natomiast znaczące wpływy, które lądują na naszym koncie co miesiąc.
  • Kontrola nad stopą zwrotu – jak już wspomnieliśmy, trudno liczy na to, aby w najbliższej przyszłości mieszkania na wynajem przestały cieszyć się zainteresowaniem. Dzięki temu mamy pewność, że nasza nieruchomość będzie przynosiła zyski. Jak duże? To zależy tylko do nas – w łatwy sposób możemy regulować wysokość przychodu, na przykład poprzez ustalanie opłat za wynajem.
  • Wysokie bezpieczeństwo – wpływ na to mają kwestie poruszone do tej pory. Wysokie zainteresowanie mieszkaniami, stały dochód, różne możliwości wynajmu – wszystko to przekłada się na gwarancję ochrony kapitału.

Czy warto inwestować w mieszkania na wynajem?

Odpowiedź na tak postawione pytanie może być tylko twierdząca. Oczywiście nie oznacza to, że nie musimy się postarać, by zakupiona nieruchomość spotkała się z zainteresowaniem.

Już na etapie planowania inwestycji należy wziąć pod uwagę wszystkie najważniejsze kwestie, takie jak lokalizacja mieszkania, jego metraż czy wyposażenie. Do tego dojdzie odpowiednie przygotowanie lokalu do potrzeb osób wynajmujących. Nowe nieruchomości w Warszawie zapewniają mnóstwo możliwości pomnożenia zgromadzonego kapitału. Wystarczy tylko odpowiednio wykorzystać nadarzającą się okazję.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?