fbpx

Nabycie nieruchomości – gdzie zgłosić?

Zakup mieszkania to czas wielkiej radości, ale także okres, w którym należy dopełnić wielu formalności, które nie kończą się na podpisaniu aktu notarialnego.

Sprawdź, jakie czynności należy wykonać po zakupie mieszkania.

Przede wszystkim – urząd skarbowy

Nabywając nieruchomość musisz pamiętać o tym, że obowiązują Cię pewne terminy, których musisz dopełnić. Pierwszym punktem na liście powinien być urząd skarbowy. Na wizytę tam masz 14 dni od daty zakupu nieruchomości. Brak dopełnienia tych formalności to naruszenie przepisów karno skarbowych, za co grozi nawet kara grzywny lub pozbawienia wolności. W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera nabywca jest zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych. Nie oznacza to jednak, że może odpuścić wizytę w urzędzie. Dokumentację tak czy inaczej należy złożyć.

Pamiętaj także o urzędzie miasta lub gminy

Kolejny przystanek to urząd miasta lub gminy odpowiedni do lokalizacji danej nieruchomości. W tym przypadku nabywca ma także 14 dni na stawienie się w urzędzie. Osoby, które posiadają dostęp do profilu zaufanego, mogą dokonać złożenia wniosku w formie elektronicznej, co jest znacznym ułatwieniem. Na podstawie złożonej dokumentacji urząd przeliczy wysokość należnego podatku od nieruchomości. W tym samym urzędzie istnieje możliwość złożenia wniosku o meldunek stały lub czasowy.

O jakich formalnościach warto pamiętać?

Niektórymi formalnościami zajmują się administratorzy danego osiedla lub spółdzielni, a o inne należy zadbać osobiście. Nowy właściciel nieruchomości musi samodzielnie podpisać umowę z dostawcą prądu czy gazu. Jeśli jest to mieszkanie z rynku wtórnego, przeważnie istnieje możliwość przepisania umowy na nowego właściciela, bez konieczności zmiany liczników. Jednak należy pamiętać o tej kwestii i ustalić to na etapie negocjacji z właścicielem. W przypadku nowych budynków od dewelopera każdy z właścicieli będzie musiał zadbać o tę kwestię samodzielnie.

Kwestia zakupu nieruchomości powinna zostać także zgłoszona do administracji danego budynku, niezależnie od tego czy jest to wspólnota czy też spółdzielnia mieszkaniowa. Nie ma tutaj ścisłego terminu czy określonej odpowiedzialności karnej w przypadku niedokonania zgłoszenia. W przypadku osób, które kupują mieszkanie od poprzedniego właściciela, zgłoszenie może okazać się jednak korzystne pod kątem finansowym. Dzięki temu administracja będzie wiedziała od którego momentu nowy nabywca przejmuje na siebie opłaty za media i dokona odpowiedniego rozliczenia stanu liczników. Dodatkowo zgłoszenie pozwoli na wpisanie właściciela na listę członków spółdzielni lub wspólnoty. Dzięki temu będzie on dostawał zawiadomienia o kolejnych spotkaniach czy postanowieniach.

Zakup nieruchomości wiąże się z pewnymi kwestiami administracyjnymi, o których warto pamiętać. W dzisiejszych czasach wiele rzeczy uda się załatwić drogą elektroniczną, jednak w niektórych przypadkach wizyta w urzędzie czy administracji będzie niestety konieczna. Warto uzbroić się w cierpliwość i mieć na względzie to, że to już ostatnia prosta do zostania prawilnym właścicielem wymarzonego mieszkania.


Partnerzy

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania - zapraszamy do kontaktu!