Budowa każdego domu powinna przebiegać według określonego schematu. W przemyśle budowlanym wyróżnia się 6 niezmiennych etapów budowy domu, które należy uwzględnić już w fazie przygotowań do postawienia budynku. W tym artykule wyjaśnimy etapy budowy domu krok po kroku.
Stan zero rozpoczyna się wraz z zakupem działki budowlanej. Etap ten obejmuje zgromadzenie wszystkich dokumentów i pozwoleń, dotyczących budowy domu, jak również określenie specyfikacji budynku. Pierwszym krokiem do dalszego planowania jest zakup projektu budowlanego, który będzie podstawą ubiegania się o pozwolenie na budowę.
W momencie, kiedy cały plac budowy zostanie ogrodzony, możemy mówić o stanie zerowym domu. Następnie trzeba skorzystać z usług geodety, który zajmie się wytyczeniem nieruchomości w terenie. Na tym etapie następuje również wyrównanie działki, przygotowanie fundamentów oraz piwnicy.
Stan zerowy obejmuje wykonanie wszystkich ścian zewnętrznych, schodów betonowych i stropów.
Po zakończeniu etapu zerowego należy przejść do wykonania więźby dachowej, komina i pokrycia dachowego oraz zamontowania okien dachowych. Zaleca się wykonywanie tych prac w miesiącach wiosennych, ale odpowiednio wcześniej warto umówić się z dekarzem i ekipą murarską.
Najważniejsze elementy tego etapu to:
Na tym etapie można montuje się urządzenia grzewcze (kominki, grzejniki, piece), a następnie wykonuje prace wykończeniowe, takie jak:
Do prac wykończeniowych zalicza się także docieplenie elewacji zewnętrznej. Tego etapu nie trzeba jednak wykonywać od razu. W przypadku dość napiętego budżetu, z dociepleniem elewacji można poczekać kilka lat. Zakończenie etapu IV następuje wtedy, gdy dom jest praktycznie gotowy do użytku, wystarczy jedynie odpowiednio zaaranżować wszystkie pomieszczenia.
Chcąc legalnie zamieszkać w nowo powstałym domu, trzeba dokonać pewnych formalności. Przede wszystkim należy zgłosić zawiadomienie o zakończeniu budowy. Wniosek składa się do nadzoru budowlanego, a wraz z dokumentem należy załączyć:
Po załączeniu kompletu dokumentów nadzór budowlany powinien udzielić tzw. zgody na zamieszkanie. Cały proces może trwać do 21 dni. Jeżeli do tego czasu nie otrzymamy informacji z nadzoru, oznacza to, że wniosek został zaakceptowany i możemy wprowadzić się do nowego domu.