eko mieszkania
26.05.2020 /

EKO moda w mieszkaniu

Ekologiczne trendy coraz częściej pojawiają się w różnych dziedzinach naszego życia. Jesteśmy coraz bardziej świadomi konieczności dbania o naturę i takie też elementy wybieramy, patrząc na nasze otoczenie. Coraz bardziej powszechnym nurtem staje się urządzanie mieszkań zgodnie z EKO modą. Poznaj charakterystykę takich aranżacji i atuty, jakie się z nimi wiążą.

Mieszkanie w stylu eko – Ponadczasowy charakter

Ciepły klimat, harmonia, lekkość, przytulne wnętrza, swojski nastrój, ale przede wszystkim możliwość dopasowania stylu do każdej aranżacji. Właśnie na to można liczyć, wybierając ekologiczne trendy. Te doskonale wpisują się w wystrój klasyczny, minimalistyczny, nowoczesny, glamour, rustykalny, skandynawski, a nawet ten modernistyczny czy eklektyczny. Ważne, by dominowały i stały się podstawą urządzanych mieszkań.

Kolory i akcenty dekoracyjne

We wnętrzach inspirowanych naturą istotny jest dobór nie tylko konkretnej kolorystyki, ale też odpowiednich materiałów, struktur i dodatków. W EKO mieszkaniach dominuje uniwersalna, bazowa biel, która nadaje lekkości, ale zawsze należy ją ożywić innymi, stonowanymi barwami, by wnętrza nie były nazbyt surowe, wręcz ascetyczne. Mają być przytulne, więc świetnie sprawdzają się wszelkie beże, brązy, zielenie, czernie i szarości, czyli kolory ziemi. Dobrze komponują się też błękity, a nawet przygaszone żółcie i złoto.
Podstawowe meble mogą być klasyczne, bo EKO trendy wyrażają raczej dodatki. To jednocześnie zabieg, który pozwoli w łatwy sposób przearanżować przestrzeń w razie indywidualnych potrzeb. Ważny jest materiał elementów dekoracyjnych i w tej kwestii nie ulega wątpliwości, że chcąc żyć w zgodzie z ekologicznymi wyznacznikami, powinniśmy wybierać przede wszystkim naturalne drewno – króluje to jak najmniej przetworzone, im starsze, tym lepiej, w kolorze naturalnym, ewentualnie zaolejowane bądź zawoskowane. Z akcentami drewnianymi idealne komponuje się rattan, wiklina oraz nieoszlifowany kamień albo ceramika. Patrząc na tekstylia, musimy unikać materiałów syntetycznych, za to bardzo dobrze sprawdzi się len.
W ekologicznych mieszkaniach nie może zabraknąć miejsca na żywe rośliny, które nierzadko stanowią zresztą główny element dekoracji wnętrz. Dzisiaj w trendach są paprocie, monstery i rozmaite palmy.

Kiedy forma ma znaczenie

W EKO domach nie ma miejsca na idealny ład ani sztucznie ozdabiane formy. Meble są raczej proste, minimalistyczne, wręcz surowe i niewykończone z pewnymi niedoskonałościami. Liczy się pełna funkcjonalność, mniej ważne są wrażenia estetyczne, chociaż dobrze skompletowana kompozycja daje oczywiście pozytywne doznania wzrokowe.

Ekologiczny styl to także elementy wyposażenia wnętrz z recyklingu. Nie chodzi tu jedynie o aspekt dekoracyjny, raczej o minimalizm zakupowy, który jest jednym z wyznaczników dbania o środowisko. Ważne jest, by nie nabywać nowych, ale za to wykorzystywać akcesoria, które nadal są jeszcze praktyczne. Nadawanie „drugiego życia” meblom jest dzisiaj naprawdę modne.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?