26.05.2021 /

Dom Hygge – Na czym polega?

Dla coraz większej liczby osób synonimem idealnego mieszkania są nie tylko lokale tanie, duże i dobrze położone. Klienci firm deweloperskich zwracają uwagę również na szereg innych kwestii. Zaobserwować można przywiązanie do ekologii, nowoczesnych projektów, a także czegoś, co choćby w minimalny stopniu odróżni ich od tego, na co decyduje się większość.

Właśnie dlatego popularność zyskują obecnie inwestycje, które jeszcze kilka, kilkanaście lat temu w naszym kraju nie istniały w ogóle. Dobrym na to przykładem jest tak Domy Hygge, czyli budynki powstałe zgodnie z duńską filozofią szczęścia. Analizując specyfikę obecnego rynku mieszkań, śmiało można uznać, że to właśnie tego typu nieruchomości w przyszłości będą cieszyć się największym uznaniem.

Spełnienie w odpoczynku – na czym polega filozofia Hygge?

Choć teoria ta znana jest już od dłuższego czasu, modna stała się dopiero niedawno. Odpowiada za to książka opublikowana przez duńskiego pisarza Meika Wikinga, zatytułowana „Hygge. Klucz do szczęścia”. Opisuje on w niej sposób na to, jak żyć w szczęściu. Według omawianej filozofii, sekret tkwi w czerpaniu radości z każdej, nawet najmniejszej i z pozoru nieistotnej czynności. Ogromne znaczenie ma tu także relaks, który powinien być dla nas wybawieniem od codziennych trosk. Wszystko po to, aby uzyskać spokój ducha. Niezależnie od tego, jak to brzmi, warto się nad tym zastanowić. W końcu filozofia Hygge jest praktykowana przez Duńczyków, jeden z najszczęśliwszych narodów na świecie.

Co jednak Hygge ma wspólnego z mieszkaniami i domami?

Jak się okazuje, bardzo dużo. W tej koncepcji szczęścia ogromne znacznie ma bowiem to, w jakim otoczeniu się znajdujemy – gdzie mieszkamy, gdzie się relaksujemy i gdzie spożywamy posiłki. Wnętrze domu bądź mieszkania powinno więc sprzyjać odpoczynkowi. Żeby tak się stało, musi spełniać pewne kryteria. Poniżej wskazujemy te najważniejsze.

  • Przewaga stonowanych, jasnych odcieni – biel, beż, odcienie szarości, a także kolory kremowe.
  • Zmysłowe dodatki – Duńczycy kochają świece, dlatego w domu Hygge można z nich korzystać do woli. Do tego dodać należy również kojące zmysły olejki eteryczne.
  • Naturalne materiały – na przykład drewno, które znajdzie się na podłodze i bawełna, z której wykonana zostanie pościel, obrusy i inne dodatki.
  • Pamiątki rodzinne – warto otaczać się przedmiotami, które przypominają o domowym ognisku. Będą to na pewno domowe zdjęcia i różnego rodzaju pamiątki.

Jak się żyje w domu Hygge?

W pierwszej kolejności liczy się spokój, poczucie bezpieczeństwa i możliwość spędzania wolnego czasu z najbliższymi. Wszystko to mają zapewnić nieruchomości Hygge, które są przestronne, bardzo dobrze oświetlone (m.in. za sprawą dużych, odsłoniętych okien) i przytulne. Dominują w nich jasne barwy, a także naturalne materiały, takie jak drewno oraz kamień.

W Domu Hygge bardzo często pojawia się drewniany parkiet, salon połączony z kuchnią, okna bez firanek i przestronny taras. Wszystko to z utrzymaniem minimalistycznej aranżacji, pozbawionej krzykliwej kolorystyki i niecodziennych połączeń. Całość ma sprzyjać odpoczynkowi, dlatego wystrój nie może w żaden sposób przytłaczać domowników.

Filozofia Hygge to nie tylko wnętrza!

Choć opis mieszkań przygotowanych zgodnie z duńskim przepisem na szczęście może wydać się bardzo zachęcający, trzeba pamiętać, że ogromne znaczenie ma tu również okolica, w której położona jest nieruchomość. Ona także musi sprzyjać odpoczynkowi. Z tego powodu Domy Hygge przeważnie są stawiane w miejscach pełnych zieleni, pozbawionych typowych wad związanych z dużym, zatłoczonym miastem. Dobrym na to przykładem jest Mokotów, czyli dzielnica, która idealnie pasuje do założeń filozofii Hygge. Zwłaszcza że jest ona atrakcyjna również pod innymi względami. Mowa tu głównie o łatwym dostępie do lokali usługowych, a także oferty kulturowej, sportowej i edukacyjnej.

Dom Hygge powinien zagwarantować ponadto maksymalny poziom bezpieczeństwa oraz wygody. Monitoring, parkingi, szybkie windy, przestronne klatki schodowe – wszystko to przekłada się na komfort codziennego życia. Podczas poszukiwań nowego, wymarzonego mieszkania, warto zwrócić uwagę na lokale, które powstają zgodnie z duńską filozofią Hygge. Ma ona bowiem naprawdę wiele do zaoferowania, pod każdym względem. Zarówno rodzinom z dziećmi, jak i singlom. Zwłaszcza że tego typu nieruchomości w najbliższej przyszłości będzie powstawać coraz więcej.

Dom Hygge – inwestycja w szczęście

Z duńskiej filozofii szczęścia korzystać mogą nie tylko właściciele domów jednorodzinnych, którzy postawią na odpowiednią aranżację wnętrz. Jest ona dostępna dla wszystkich, czego doskonałym przykładem jest inwestycja Dom Hygge, w którym znajdują się apartamenty na sprzedaż, przygotowane zgodnie z omawianą koncepcją.

Czym się wyróżniają?

Stanowią doskonałe połączenie nowoczesnych technologii z ciepłem domowego ogniska. Apartamenty robią wrażenie za sprawą pewnego rodzaju kameralności, gwarantowanej przez minimalistyczny styl architektoniczny. Dzięki zastosowanym materiałom wykończeniowym, mieszkańcy mogą poczuć, czym jest styl skandynawski, który sprzyja odpoczynkowi i zrzuceniu z siebie ciężaru dnia codziennego.

Życie zgodnie z filozofią Hygge wcale nie musi wiązać się z mieszkaniem na obrzeżach lub pośrodku niczego. Oferowane apartamenty na Mokotowie stanowią idealne lokum w centrum stolicy. Mieszkańcy nie tracą więc kontaktu z miejską dżunglą.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?