fbpx

Dom czy mieszkanie – co wybrać?

Klienci rynku nieruchomości często marzą o własnym domu z ogrodem. Są i tacy, którzy od razu decydują się na zakup mieszkania. Które z rozwiązań jest bardziej korzystne?

Na mapie Polski z pewnością nie brakuje lokalizacji łączących zalety mieszkania w dużym mieście z urokami posiadania domu na wsi. Nie jest ich jednak aż tak dużo. Większość wymaga codziennego dojazdu do oddalonych o dziesiątki kilometrów ośrodków miejskich oferujących możliwości rozwoju kariery i zdobywania wykształcenia. To zmienia sposób, w jaki spoglądamy na mieszkania w mieście, zwłaszcza te z rynku pierwotnego.

Zalety zakupu mieszkania z rynku pierwotnego

Domy oferują nam przede wszystkim duży metraż i możliwość korzystania z dodatkowej przestrzeni do wypoczynku i rekreacji na dworze. Te udogodnienia idą w parze z licznymi obowiązkami oraz wysokimi kosztami utrzymania nieruchomości. Dodatkowym mankamentem jest często lokalizacja. Ze względu na charakter rozwoju ośrodków miejskich osiedla domów jednorodzinnych są najczęściej aranżowane na przedmieściach lub w miejscowościach sąsiadujących z dużymi miastami. To wiąże się z koniecznością częstych i kosztownych dojazdów do pracy, szkoły, na zajęcia pozalekcyjne.

Mieszkania z rynku pierwotnego oferują liczne zalety, które idą w parze z naprawdę dogodnymi lokalizacjami i przystępną ceną nieruchomości. Jakie są zalety mieszkania w nowym budownictwie?

Nowoczesne budownictwo mieszkaniowe jest zorientowane na Klienta. Deweloperzy oferują szeroki wybór metraży, dzięki czemu decydując się na mieszkanie w bloku nie musimy rezygnować z przestronnych wnętrz i własnych pokoi dla dzieci. Co istotne, nowopowstające osiedla mieszkalne w żaden sposób nie przypominają osiedli z wielkiej płyty. Są kameralne, charakteryzują się niską zabudową i ciekawą aranżacją przestrzeni wspólnej. Standardem są parkingi podziemne i wielopoziomowe, które rozwiązują problem niewystarczającej liczby miejsc parkingowych wokół domów. Deweloperzy nie zapominają również o najmłodszych mieszkańcach. Place zabaw, zielone skwery, boiska – to popularne elementy aranżacji przestrzeni, które dodatkowo podnoszą standard osiedli.

Z jakimi kosztami musi się liczyć właściciel domu?

Jednym z argumentów przemawiających na rzecz mieszkania są odpowiednio niższe koszty – dotyczy to zarówno zakupu, jak i utrzymania nieruchomości. Właściciele domów muszą się liczyć nie tylko z kosztami eksploatacji nieruchomości, ale także jej kosztownymi remontami. W przeciwnym razie dom będzie się z czasem degradować, co uniemożliwi jego bezpieczne użytkowanie i wpłynie niekorzystnie na cenę nieruchomości podczas prób ewentualnej sprzedaży. Czyszczenie elewacji, malowanie elewacji, naprawa dachu, naprawa schodów, wymiana balustrad balkonowych i tarasowych – właściciele domów muszą być przygotowani na ponoszenie tych kosztów we własnym zakresie. Właściciele mieszkań w zabudowie wielorodzinnej dzielą się kosztami napraw i utrzymania części wspólnych, w efekcie czego nie są one aż tak dotkliwe.


Partnerzy

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania - zapraszamy do kontaktu!