13.01.2023 /

Czym różni się rynek pierwotny od wtórnego?

Zakup mieszkania lub domu to jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w naszym życiu. Nic więc dziwnego w tym, że przygotowując się do nabycia wymarzonej nieruchomości rozważamy wszystkie dostępne opcje i możliwości – m.in. zakup nieruchomości z rynku pierwotnego i zakup nieruchomości z rynku wtórnego. Czym różnią się oba rynki? Który będzie dla nas bardziej korzystny?

Rynek wtórny jest powszechnie utożsamiany z tradycyjnym budownictwem wysokoenergetycznym, podczas gdy rynek pierwotny reprezentuje budownictwo nowoczesne. Ze względu na dużą rotację na rynkach mieszkaniowych podział ten trudno uznać za precyzyjny i miarodajny. Wartość nieruchomości wzrasta w czasie. To skłania wielu inwestorów do lokowania środków pieniężnych w mieszkania, które najpierw są wynajmowane, a później wystawiane na sprzedaż. Coraz większa liczba tych mieszkań to lokale spełniające standardy nowego budownictwa mieszkaniowego. Mimo to, są to lokale z rynku wtórnego. Dlaczego?

Rynek wtórny a rynek pierwotny

Na rynek wtórny nieruchomości składają się wszystkie nieruchomość – mieszkania, apartamenty, domy, lokale usługowe – które były wcześniej przez kogoś zakupione. Co ciekawe, nieruchomości z rynku wtórnego nie muszą być użytkowane, żeby zaliczyć je do tego segmentu rynku. Ich przynależność do rynku wtórnego wynika:

  • ze stanu prawnego,
  • przeprowadzonego przez nabywcę pierwotnego odbioru technicznego,
  • braku uprawnień nowego nabywcy do roszczeń z tytułu gwarancji czy rękojmi.

Analogicznie,  na rynek pierwotny nieruchomości składają się wszystkie nieruchomości, które możemy zakupić bezpośrednio od inwestora. Inwestorem może być w  tym przypadku deweloper lub spółdzielnia mieszkaniowa. Sprzedający jest pierwszym właścicielem lokalu, który najczęściej oferowany jest nabywcy w tzw. stanie deweloperskim. Przed przeniesieniem prawa własności nabywca jest uprawniony do przeprowadzenia odbioru technicznego nieruchomości, a w razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości przysługuje mu prawo do ich bezpłatnego usunięcia/naprawy.

Różnice w zakupie mieszkania z rynku wtórnego i pierwotnego

W ostatnim czasie rynek pierwotny cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem nabywców. Decyduje o tym szereg korzyści, jakie płyną zakupu nowego mieszkania. To przede wszystkim:

  • dostępność nieruchomości wybudowanych w nowym standardzie z podziałem na strefę dzienną i nocną (wspólną lub prywatną),
  • komfort korzystania z nowoczesnych technologii, które wpływają na jakość życia,
  • możliwość wprowadzania zmian lokatorskich, a tym samym dostosowania nieruchomości do indywidualnych potrzeb i oczekiwań przyszłych mieszkańców,
  • możliwość wykończenia lokalu według własnych preferencji bez konieczności uprzedniego demontażu zastanych systemów wykończeniowych,
  • możliwość dochodzenia swoich roszczeń z tytułu gwarancji i rękojmi.

Kupujący mieszkania z rynku wtórnego mają szansę na nabycie lokalu o identycznym metrażu w niższej cenie. Jednak niższa cena idzie w parze z sowitym bagażem. Mieszkania z rynku wtórnego to często lokale dedykowane do kapitalnego remontu o niskim standardzie, których stan techniczny wymaga wysokich nakładów finansowych. W rezultacie oszczędności poczynione na etapie zakupu są wydatkowane w celu przystosowania nieruchomości do zamieszkania.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?