Zakup mieszkania lub domu to jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w naszym życiu. Nic więc dziwnego w tym, że przygotowując się do nabycia wymarzonej nieruchomości rozważamy wszystkie dostępne opcje i możliwości – m.in. zakup nieruchomości z rynku pierwotnego i zakup nieruchomości z rynku wtórnego. Czym różnią się oba rynki? Który będzie dla nas bardziej korzystny?
Rynek wtórny jest powszechnie utożsamiany z tradycyjnym budownictwem wysokoenergetycznym, podczas gdy rynek pierwotny reprezentuje budownictwo nowoczesne. Ze względu na dużą rotację na rynkach mieszkaniowych podział ten trudno uznać za precyzyjny i miarodajny. Wartość nieruchomości wzrasta w czasie. To skłania wielu inwestorów do lokowania środków pieniężnych w mieszkania, które najpierw są wynajmowane, a później wystawiane na sprzedaż. Coraz większa liczba tych mieszkań to lokale spełniające standardy nowego budownictwa mieszkaniowego. Mimo to, są to lokale z rynku wtórnego. Dlaczego?
Na rynek wtórny nieruchomości składają się wszystkie nieruchomość – mieszkania, apartamenty, domy, lokale usługowe – które były wcześniej przez kogoś zakupione. Co ciekawe, nieruchomości z rynku wtórnego nie muszą być użytkowane, żeby zaliczyć je do tego segmentu rynku. Ich przynależność do rynku wtórnego wynika:
Analogicznie, na rynek pierwotny nieruchomości składają się wszystkie nieruchomości, które możemy zakupić bezpośrednio od inwestora. Inwestorem może być w tym przypadku deweloper lub spółdzielnia mieszkaniowa. Sprzedający jest pierwszym właścicielem lokalu, który najczęściej oferowany jest nabywcy w tzw. stanie deweloperskim. Przed przeniesieniem prawa własności nabywca jest uprawniony do przeprowadzenia odbioru technicznego nieruchomości, a w razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości przysługuje mu prawo do ich bezpłatnego usunięcia/naprawy.
W ostatnim czasie rynek pierwotny cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem nabywców. Decyduje o tym szereg korzyści, jakie płyną zakupu nowego mieszkania. To przede wszystkim:
Kupujący mieszkania z rynku wtórnego mają szansę na nabycie lokalu o identycznym metrażu w niższej cenie. Jednak niższa cena idzie w parze z sowitym bagażem. Mieszkania z rynku wtórnego to często lokale dedykowane do kapitalnego remontu o niskim standardzie, których stan techniczny wymaga wysokich nakładów finansowych. W rezultacie oszczędności poczynione na etapie zakupu są wydatkowane w celu przystosowania nieruchomości do zamieszkania.