fbpx

Czy mieszkanie z rynku pierwotnego może być ekologiczne?

Coraz więcej klientów firm deweloperskich podczas zakupu mieszkania zwraca uwagę nie tylko na metraż, lokalizację i cenę, ale też na kwestie związane z szeroko rozumianą ekologią. Ma to związek przede wszystkim z większą świadomością na temat zmian klimatycznych, ale również z wciąż rosnącymi wymaganiami.

Osoby zainteresowane kupnem nieruchomości nie zadowalają się byle czym. Pragną żyć w nowoczesnych mieszkaniach, które zostały przygotowane z użyciem najlepszych dostępnych materiałów i technologii. Bez oglądania się na różnego rodzaju ograniczenia czy też niedociągnięcia. Przekłada się to na znaczny wzrost popularności mieszkań i segmentów, które można określić jako ekologiczne.

Zakup nowej nieruchomości od dewelopera – na co zwrócić uwagę?

Oczywiście wypadałoby wyjaśnić, jakie kryteria powinny spełnić takie lokale. Dla każdego ekologiczność znaczyć może bowiem coś innego. Dokładniejsza analiza rynku pozwala jednak wskazać kilka kluczowych zasad, którymi kierują się deweloperzy.

  • Zwiększona energooszczędność – chodzi głównie o to, aby znacząco ograniczyć zużycie prądu, który zasila chociażby oświetlenie. W jaki sposób jest to uzyskiwane? Na przykład poprzez montaż dużych okien, a także przemyślany rozkład pomieszczeń, do których dochodzą promienie słoneczne. Osobną kwestią stanowią rozwiązania konstrukcyjne umożliwiające ograniczenie czasu pracy urządzeń grzewczych.
  • Skuteczna izolacja – dzięki niej zmniejszają się straty cieplne, co sprawia, że w okresie jesienno-zimowym we wnętrzach jest znacznie cieplej. Pozwala to uzyskać znaczące oszczędności wynikające z mniej intensywnego wykorzystania kaloryferów. Do tego dochodzi również jakże potrzebna ulga w lecie. Wówczas ciepło zostaje na zewnątrz, a pomieszczenia nie są dodatkowo dogrzewane przez słońce.
  • Energooszczędne oświetlenie – dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że w nowoczesnych, ekologicznych mieszkaniach montowane są lampy i diody LED, które pobierają znacznie mniej prądu niż produkty tradycyjne, a przy okazji zapewniają lepszą trwałość i stabilność działania.

 

Poza tymi „typowymi” rozwiązaniami deweloperzy czasem decydują się na rozwiązania niecodzienne. Związane mogą być na przykład z montażem paneli fotowoltaicznych, które zbiorczo zasilają budynek, jak również sadzeniem ogrodów na dachach. Zapewniają one naturalną izolację, a także chronią przed przegrzewaniem się konstrukcji.

Czy warto kupić mieszkanie ekologiczne?

Niektórym może się wydawać, że celowanie w nieruchomości budowane z użyciem tego typu materiałów i rozwiązań to przesada, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich koszt. Jak się jednak okazuje, jest to po prostu opłacalne.

Spada bowiem zapotrzebowanie na energię elektryczną i cieplną, rozwiązywane są również problemy ze sporymi stratami cieplnymi i słabo izolowanymi oknami. Wszystko to w sposób znaczący podnosi komfort życia, a także sprawia, że obniżają się koszty eksploatacyjne. Biorąc to pod uwagę, naprawdę warto dokładniej analizować rynek nieruchomości, by znaleźć mieszkania spełniające wspomniane kryteria.


Partnerzy

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania - zapraszamy do kontaktu!