13.01.2023 /

Co należy sprawdzić przed kupnem mieszkania?

Zakup mieszkania to inwestycja, która nierzadko wiąże się z wieloletnim zobowiązaniem finansowym. Co należy sprawdzić przed podjęciem kroków prawnych, aby uniknąć ewentualnych rozczarowań lub problemów?

Zakres potencjalnych zagrożeń zależy do tego, czy decydujemy się na zakup nieruchomości z rynku wtórnego czy pierwotnego. Istnieją również zagrożenia uniwersalne, które dotyczą zarówno nieruchomości od dewelopera, jak i zakupu mieszkania z drugiej ręki i te omówimy na początku.

Podstawowe kwestie, które należy sprawdzić przed kupnem mieszkania?

Jedną z podstawowych kwestii jest okolica. Warto poznać jej aktualną i przyszłą sytuację. Nieruchomość usytuowana w bezpośrednim sąsiedztwie terenów zielonych już za kilka lat może sąsiadować z dużym centrum handlowym lub inną nieruchomością mieszkalną. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. To pozwala zapoznać się z otoczeniem z szerokiej perspektywy oraz jego planowanym kształtem w przyszłości.

Przyszły charakter okolicy to nie wszystko. Wybierając mieszkanie powinniśmy wiedzieć, czy chcemy żyć lokalnie czy będziemy się decydować na dojazdy do pracy i odwożenie dziecka do przedszkola, a później szkoły. Jeśli chcemy uniknąć dojazdów warto wybrać nieruchomość w okolicy, w której znajdują się dobre przedszkola i szkoły, a także sklepy i placówki medyczne.

W przypadku zabudowy wielorodzinnej ważnym czynnikiem są sąsiedzi. Z pewnością nie będziemy ich w stanie poznać przed zakupem mieszkania, mamy jednak możliwość sprofilowania danej lokalizacji pod kątem grup społecznych oraz przeznaczenia mieszkań w budynku. Warto unikać budynków, w których większość mieszkań jest przeznaczona pod wynajem. To może prowadzić do ciągłej rotacji sąsiadów i utrudni budowanie poczucia bezpieczeństwa – tam, gdzie ludzie są anonimowi często nie czujemy się bezpiecznie.

Kwestie, które należy sprawdzić przed zakupem mieszkania od dewelopera?

Wydawać by się mogło, że zakup mieszkania od dewelopera nie powinien być obarczony żadnym ryzykiem. Doświadczenie pokazuje, że jest inaczej. Jakie czynności warto podjąć przed zakupem mieszkania, żeby zminimalizować to ryzyko?

Przy zakupie nowego mieszkania z pewnością warto zajrzeć do księgo wieczystej i sprawdzić czy deweloper ma prawo do gruntu oraz czy otrzymał pozwolenie na budowę. Równocześnie w Krajowym Rejestrze Sądowym warto upewnić się, że deweloper nie jest w stanie likwidacji. To szczególnie istotne ze względu na ewentualne roszczenia z tytułu gwarancji i rękojmi.

Na polskim rynku od 18 lat działa Polski Związek Firm Deweloperskich. To ogólnokrajowa organizacja branżowa zrzeszająca ponad 200 firm. Jako kupujący możemy skontaktować się z organizacją i dowiedzieć więcej na temat konkretnego podmiotu. Alternatywą są fora internetowe, na których możemy znaleźć wypowiedzi i opinie dotychczasowych klientów danego dewelopera. Dotychczasowi klienci są nieocenionym źródłem informacji. Większość z nich chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami z zakupem, odbiorem, a także jakością nieruchomości.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?