Popyt na mieszkania każdego roku wzrasta, z czego mogą cieszyć się deweloperzy. Co ciekawe, Polacy wykazują większe zainteresowanie mieszkaniami na rynku pierwotnym, chociaż te nierzadko znajdują się w nieco bardziej oddalonych od centrum miast lokalizacjach. Zdecydowanie wolimy urządzać nieruchomość od podstaw, deweloperzy oferują także mieszkania budowane zgodnie z nowoczesną sztuką budownictwa.
Nie da się też ukryć, że cena oferowana przez deweloperów jest nieco niższa od ceny mieszkań z rynku wtórnego. Nabywcy nie biorą pod uwagę faktu, że przestrzeń w stanie surowym trzeba jeszcze wykończyć. Patrzą raczej na to, że urządzanie pierwszego gniazdka może przebiegać zgodnie z ich gustem i wymaganiami. Rzadko zdarza się zresztą, by mieszkanie z rynku wtórnego nie wymagało chociaż niewielkiego remontu.
Poniżej przedstawiamy zestawienie średnich cen mieszkań, biorąc pod uwagę różne lokalizacje na terenie całego kraju.
Od lat to właśnie w stolicy oferowane są najdroższe mieszkania i to bez względu na lokalizację. Zgodnie z oczekiwaniami deweloperów, nieruchomości w Warszawie przekroczyły już wartość 10 000 złotych za metr kwadratowy. Oczywiście, pod uwagę należy brać lokalizację, ponieważ w mniej strategicznych miejscach czy na obrzeżach tego miasta ceny są nieco niższe. Wiele zależy także od standardu budownictwa, metrażu i dodatkowych udogodnień. 10 000 złotych za metr kwadratowych to cena za mieszkanie na rynku wtórnym. Rynek pierwotny dyktuje trochę niższe ceny – to średnio 8 400 złotych za metr kwadratowy.
Tuż za Warszawą plasuje się Gdańsk, Kraków, Poznań, a potem Wrocław. W tych miastach cena na rynku wtórnym to średnio 8 000 złotych, chociaż w Gdańsku jest najbardziej zbliżona do stolicy i wynosi 9 400 złotych za metr kwadratowy. W tych miastach ceny mieszkań na rynku pierwotnym nie przekraczają zaś 7 000 złotych za metr kwadratowych.
Chociaż Łódź znajduje się w centralnej Polsce i to niedaleko od Warszawy, to właśnie w tym mieście można kupić najtańsze mieszkania, patrząc na mapę całej Polski. Średnia cena za metr kwadratowy na rynku wtórnym to 5 600 złotych, zaś na rynku pierwotnym 4 700 złotych. W tym mieście nie odnotowano też w ostatnim roku tendencji do wzrostu cen mieszkań.
Stosunkowo tanie mieszkania oferowane są także w Szczecinie, Lublinie oraz Katowicach. Warto zaznaczyć, że w tych miastach cena za metr kwadratowy mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym wzrosła o 1% w odniesieniu do roku poprzedniego.
Specjaliści rynku nieruchomości podkreślają, że ceny mieszkań w najbliższym czasie będą utrzymywać się na osiągniętym poziomie. Nie prognozuje się na pewno tendencji spadkowej. Wszystko przez wzrastający popyt na nieruchomości. Polacy wzbogacają się. Okazuje się, że coraz więcej mieszkań nabywanych jest bez potrzeby korzystania ze wsparcia kredytowego. Nie ma też wątpliwości, że wzrastają wymagania Polaków w kwestii wyboru miejsca do życia. To dlatego coraz większą popularnością cieszy się budownictwo nowoczesne oraz tzw. inteligentne domy.